به نام خالق یکتا

 در باب دستور جلسه هفتگی (دانایی ، دانایی مؤثر و سواد)

  به قلم مسافر مهدی

اگر هنوز در زندگی ما انسان‌ها درد و رنجی هست دلیل آن این است که ما هنوز در جهل و نادانی خود زندگی می‌کنیم و باید بدانیم که برای خارج شدن از آن درد و رنج چاره‌ای نداریم جز اینکه به دانایی برسیم.

اکثر افراد وقتی نگاه به مدرک تحصیلی دیگران می‌کنند سریعاً آن اشخاص را به دلیل سواد و مدارک تحصیلی که دارند انسان‌های دانایی می‌پندارند و بدون تفکر سخنان آنان را می‌پذیرند و متأسفانه این قضیه در جامعه امروزی ما یک واقعیت است و دلیل این امر این است که ما معنای درست بسیاری از واژه‌ها را نمی‌دانیم و اما این دستور جلسه در مورد سه مؤلفه دانایی، دانایی مؤثر و سواد به بحث گذاشته می‌شود تا ما مفهوم صحیح واژه دانایی را درک کنیم و متوجه شویم که باسوادی دلیل بر دانایی نیست و بی‌سوادی هم دلیل بر نادانی نیست و درواقع سواد با دانایی دو مقوله کاملاً متفاوت است و همچنین متوجه شویم که فقط دانستن مطالب به‌تنهایی نمی‌تواند دلیل بر دانایی ما باشد.

ما زمانی می‌توانیم ادعا کنیم که انسان دانایی هستیم که به تعادل و آرامش رسیده باشیم و زمانی به تعادل و آرامش می‌رسیم که هنر به کار بردن دانسته‌هایمان را داشته باشیم.

اگر بخواهیم بدانیم که دانایی ما رشد پیداکرده یا نه؟ باید امروزمان را با دیروزمان مقایسه کنیم ببینیم آیا به آرامش بیشتری رسیده‌ایم؟ آیا از درد و رنج‌هایی که دیروز داشته‌ایم امروز کاسته شده است؟ آیا با دانسته‌هایی که کسب کرده‌ایم تغییرات را در خودمان و اطرافیانمان به وجود آورده‌ایم؟ ...

هیچ انسانی نمی‌تواند ادعا کند که در همۀ زمینه‌ها به دانایی رسیده است. هستی و جهانی که ما انسان‌ها در آن به زندگی مشغول هستیم روزانه مسائل و مشکلات و دوراهی‌هایی را بر سر راه ما قرار می‌دهد تا با حل کردن آن مشکلات و انتخاب راه صحیح بتوانیم به دانایی و قدرت تشخیص برسیم و در اصل خداوند انسان را در زمین قرار داد تا بتواند با سعی و تلاش و با حل کردن مشکلات درگذر زمان و تشخیص ماهیت خواسته‌ها به دانایی برسد.

دانایی مقوله‌ای است که باید آن را کسب کنیم. اگر هنوز در زندگی ما انسان‌ها درد و رنجی هست دلیل آن این است که ما هنوز در جهل و نادانی خود زندگی می‌کنیم و باید بدانیم که برای خارج شدن از آن درد و رنج چاره‌ای نداریم جز اینکه به دانایی برسیم.

دانایی نه به سن و سال است و نه به سواد، نه به لباس فاخر است و نه به مقام و جایگاه. بلکه تفکر و اندیشۀ ما میزان دانایی ما را نشان می‌دهد، انتخاب‌های درست ما میزان دانایی ما را نشان می‌دهد، آرامش و تعادلی که ما در زندگی داریم میزان دانایی ما را نشان می‌دهد.

چقدر زیبا استاد امین در جزوه جهان‌بینی رسیدن به دانایی را برایمان به‌سادگی تمام شرح داده‌اند و به‌راستی در هر زمینه‌ای اگر بخواهیم به دانایی برسیم باید از مثلث جهالت (ترس، منیت، ناامیدی) خارج شویم تا به مثلث دانایی برسیم. اگر امروز می‌بینیم که کنگره 60 و آقای مهندس در مقولۀ درمان اعتیاد ادعای دانایی می‌کنند دلیل آن عبور از مثلث دانایی است و این فرمول آموزش، تجربه و تفکر باید در تمام مسائل و مشکلاتی که داریم اجرا شود تا در آن مسائل به دانایی برسیم.

اگر امروز طبیبی یا تاجری یا آشپزی یا استادکاری را می‌بینیم که در کار خود موفق است دلیل آن به اجرا درآوردن اضلاع مثلث دانایی است. اگر امروز می‌بینیم که اعضای کنگره زندگی‌شان نسبت به قبل متفاوت است دلیل آن این است که همه متوجه شده‌ایم که اگر بخواهیم زندگی کم رنج و راحتی داشته باشیم باید در پی کسب دانایی باشیم. اگر امروز بر سر خدمت کردن در کنگره رقابت است و اعضا از همدیگر برای خدمت کردن سبقت می‌گیرند دلیل آن چیزی نیست مگر اینکه به این دانایی و آگاهی رسیده‌اند که بهترین آیتم جهت رسیدن به دانایی مؤثر خدمت کردن به تمام موجودات هستی است.

در انتها از خداوند می‌خواهم که به همۀ ما کمک و یاری رساند تا بتوانیم اول بپذیریم که نمی‌دانیم چون تا نپذیریم که نمی‌دانیم نمی‌توانیم هیچ آموزشی را دریافت کنیم تا بعد از آموزش گرفتن و عمل به دانسته‌ها بتوانیم به آرامش واقعی برسیم.

با احترام؛ کمک راهنما مسافر مهدی


برچسب ها: کنگره 60، مقالات، دانایی، دانایی موثر، سواد،

تاریخ : جمعه 17 فروردین 1397 | 06:19 ب.ظ | نویسنده : مهدی صدیقی | نظرات

  • paper | قالب وبلاگ | پارس لون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic